Aktualności

Marsz Świętych 2019

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Mikołajek do uczestnictwa w Marszu Świętych, który odbędzie się w niedzielę 03 listopada.

Marsz wyruszy o godzinie 12:30 w kierunku parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, poprzedzony zaś będzie Mszą Świętą sprawowaną w parafii św. Mikołaja o godz. 11:30.

Dzieci i młodzież zachęcamy do przebrania się za swego świętego Patrona - czy to z Chrztu Świętego, czy też ulubionego.
Tak przebrani, z sercem radosnym, umocnieni mocą Eucharystii, będziemy dzielić się naszą nadzieją, dziękując Bogu za dar Świętych. Wyruszymy z pieśnią na ustach przypominając, że "każdy może być Święty"!
W parafii pw. Matki Bożej Różańcowej spotkamy się na wspólnej modlitwie, weźniemy udział w ciekawych konkursach, wspólnych grach i zabawach.
Nie zapomnieliśmy o Waszych brzuchach - coś dla ciała też będzie 

Nasz wzrok kierujemy ku górze, gdzie oczekuje nas Bóg wraz ze Wszystkimi Świętymi, weźmy więc liczny udział w Marszu!

Nie może Was zabraknąć! 

Akcja św. Krzysztof - Mikołajki 2019


Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem „Ochrzczeni i posłani niesiemy Chrystusa” trwa od 21 do 28 lipca. Wraz z towarzyszącą mu „Akcją św. Krzysztofa” po raz 20. organizowany jest przez MIVA Polska (Mission Vehicle Association) – misyjną organizację powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski. W tym czasie, wspominając  postać św. Krzysztofa, patrona kierowców, szczególną troską otaczani są w Kościele w Polsce misjonarze i misjonarki na całym świecie. W odpowiedzi na ich prośby, prowadzone są zbiórki na pomoc w zakupie środków transportu.

– MIVA Polska zachęca do szczególnej modlitwy za wszystkich poruszających się po drogach, aby wszyscy docierali szczęśliwie do celu podróży. Przypomina też o odpowiedzialności użytkowników za bezpieczeństwo na drogach i konieczności tworzenia kultury oraz wzajemnego szacunku na drogach – podkreślił w komunikacie Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur.

Biskup Mazur zwrócił się z prośbą do wiernych o udział w misyjnej Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. „Bądźmy szczerze wdzięczni za Bożą opiekę i pomoc podczas naszych podróży i kierowania pojazdami i zechciejmy wesprzeć głosicieli Ewangelii na wszystkich kontynentach” – napisał Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, zachęcając do organizacji w parafiach w całej Polsce zbiórek na pojazdy misyjne.

Inauguracją XX Ogólnopolskiego Tygodnia Św. Krzysztofa i zarazem Tygodnia Bezpiecznego Kierowcy będzie Ogólnopolski Misyjny Festyn Św. Krzysztofa, który odbędzie się przy Parafii p.w. Św. Mikołaja w Mikołajkach oraz na Placu Wolności w Mikołajkach.

W 2018 r. w ramach Akcji „św. Krzysztof” udało się zebrać prawie 2 mln 800 tys. zł. Za te pieniądze zakupiono środki transportu dla misjonarzy w 34 krajach świata. Było to: 40 samochodów, 3 busy, 2 ambulanse; 2 traktory; 1 moto-taczka; 64 motocykle i motorowery; 516 rowerów; 3 łodzie; 2 quady; 3 skutery śnieżne; 5 wózków inwalidzkich; 3 konie i 3 wozy. Najwięcej środków transportu zakupiono dla Afryki, następnie dla Ameryki Południowej i Azji, 11 wspomoże misjonarzy w innych regionach.

https://youtu.be/6ucGgsJ9QA4

Z Maryją na jeziorach - 2019

Mikołajki: “Z Maryją na Jeziorach

W sobotę 20 lipca po raz trzeci odbyło się w Mikołajkach spotkanie pod hasłem „Z Maryją na Jeziorach”. To wydarzenie zainaugurowało również XX Ogólnopolski Festyn Misyjny św. Krzysztofa, który wraz z MIVA Polska diecezja ełcka przeżywa w Mikołajkach. Dlatego też w sobotę spotkanie modlitewno-ewangelizacyjne, które rozpoczęło się przejściem misjonarzy przez Wioskę Żeglarską na statki, miało charakter misyjny.

Kierując słowa powitania bp Jerzy Mazur mówił: „Gromadzimy się dzisiaj na statku w Mikołajkach, aby modlić się za wszystkich użytkowników dróg, a także wodników, żeglarzy, turystów odpoczywających i pływających. W Tym roku cieszymy się obecnością wśród nas misjonarzy i misjonarek z RPA, Togo, z Peru, Madagaskaru, Boliwii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Rwandy, Papui Nowej Gwinei i Zambii. Biorąc udział w akcji „św. Krzysztof – 1 gr za 1km” pomagamy misjonarzom w zakupie środków transportu. Bądźmy wdzięczni Bogu za opiekę i pomoc podczas naszych podróży i kierowania pojazdami. Zechciejmy wesprzeć misjonarzy na wszystkich kontynentach, by Dobra Nowina o Chrystusie mogła dotrzeć aż na krańce świata” – wyjaśniał biskup.

„Z Maryją na Jeziora” w ewangelizacyjny rejs uczestnicy wypłynęli na statkach: Chopin, Grażyna; Gałczyński. Dołączyły też mniejsze jednostki pływające. Udział w tym niezwykłym wydarzeniu wzięło ok. 450 osób. Modlitwa różańcowa przy Maryi w znaku figury Matki Bożej z Fatimy niosła się po Jeziorze Mikołajskim.

W tym roku diecezja ełcka włącza się w pomoc przy zakupie łodzi motorowej na Plackę misyjną do Peru. Swoim świadectwem misyjnym na statku podzielił się ks. Paweł Sprusiński, misjonarz z Peru, który od dziesięciu lat posługuje wśród Indian i Metysów. „Pracuję w dorzeczu peruwiańskiej Amazonki. Jedynymi szlakami dotarcia do wiernych są rzeki, bo dróg nie ma. Staramy się przynajmniej raz w miesiącu odwiedzać wioski. Długość podróży uzależniona jest przede wszystkim od transportu. Parafialną łodzią motorową do najdalszych wiosek docieramy w dwie godziny, łodzią peke-peke lub statkiem pasażerskim czas wydłuża się nawet trzykrotnie” – opowiadał misjonarz.

Oprawę muzyczną spotkania ewangelizacyjno-modlitewnego poprowadziła grupa ewangelizacyjna z Ełku. Nad organizacją spotkania czuwali proboszczowie parafii z Mikołajek.

Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem jednostek pływających, żeglarzy i turystów wypoczywających na Mazurach.

Organizatorzy zapraszali na dalsze świętowanie w niedzielę, gdzie po każdej Mszy św. będzie obrzęd poświęcenia pojazdów, a o godz. 11.00 w par. pw. św. Mikołaja w Mikołajkach będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem bp Jerzego Mazura w intencji kierowców i dobroczyńców MIVA Polska. Od godz. 13.00 na Placu Wolności odbędzie się Festyn Misyjny z licznymi rodzinnymi atrakcjami.

Jak co roku, Tygodniowi św. Krzysztofa towarzyszy misyjna „Akcja św. Krzysztof”. Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska podkreśla, że akcja ta jest apelem do kierowców, żeby podziękować za szczęśliwe przejechane kilometry i jako dziękczynienie podarować swój grosz na pojazdy misyjne. – Ta akcja to też modlitwa za kierowców, błogosławieństwo pojazdów i apel o bezpieczne podróże – wyjaśnia kapłan.

Do udziału w uroczystościach zapraszali duszpasterze dekanatu św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mikołajkach z dziekanem ks. kan. Markiem Święchem oraz ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska.

Spotkanie „z Maryją na Jeziorach” jest organizowane w diecezji ełckiej już po raz trzeci. W tym roku ma wyjątkowy – misyjny charakter, ponieważ w Mikołajkach MIVA Polska świętuje swój jubileuszowy – XX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

MIVA Polska opracowała Dekalog Kierowcy, który warto przypominać wszystkim, poruszającym się po drogach. “Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj: 1. Nie będziesz egoistą na drodze, 2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi, 3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować, 4. Szanuj pieszych, 5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy, 6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny, 7. Nie bądź brawurowy w prędkości, 8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo, 9. Pomagaj potrzebującym na drodze, 10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji”.

https://youtu.be/sO7TuWFS-Y4

Półkolonie 2019

Parafia św. Mikołaja w Mikołajkach

Zaprasza na letnie półkolonie

od 24 do 28.06.2019r.

Zajęcia przy Parafii św. Mikołaja.

 w godzinach: od 9.00 do 15.00

Zapraszamy dzieci od 1 do 4 klasy Szkoły Podstawowej

Zgłoszenia do 10 czerwca 2019r.

Zapisy w kancelarii parafialnej lub u pani Anny Pawlak

Organizatorzy: Rada Parafialna, Caritas, PKRS, Koło Przyjaciół Radia Maryja; Wolontariusze

Bierzmowanie

Sakrament Bierzmowania będzie w naszej parafii 30 maja o godz 18:00 Sakrament udzieli J. E. Ks. Bp Jerzy Mazur Bislup Ełcki. Spowiedź będzie we wtorek 28 maja o godz. 19:00

I Komunia Święta

W niedzielę 26 maja o godz. 12:30 w naszej parafii odbędzie się Uroczystość I Komunii św. Do pierwszej spowiedzi i komunii św. przystąpi 15 dzieci. Spowiedź będzie w piątek 24 maja o godz. 19:00.

Majówka religijno - patriotyczna

MAJÓWKA RELIGIJNO - PATRIOTYCZNA

03 MAJA 2019R.

PARAFIA ŚW. MIKOŁAJA W MIKOŁAJKACH

PROGRAM MAJÓWKI: