Koło Żywego Różańca

Od wieków chrześcijanie próbowali odpowiedzieć na wezwanie św. Pawła do nieustannej modlitwy. Jednym ze sposobów było powtarzanie różnych modlitw.

Pierwszą i najstarszą modlitwą chrześcijan jest modlitwa, której nauczył sam Jezus - „Ojcze nasz”. Dlatego też pierwsze reguły zakonne zobowiązywały mnichów do wielokrotnego powtarzania właśnie tej modlitwy. Na przykład reguła benedyktyńska jeszcze w XI wieku nakazywała braciom zakonnym codziennie odmawiać 150 razy „Ojcze nasz” na wzór kapłańskiego oficjum złożonego ze 150 psalmów.

Od pierwszych wieków chrześcijaństwa odczuwano także potrzebę proszenia o wstawiennictwo Najświętszą Maryję Pannę. Dlatego w XII wieku utrwalił się w Kościele zwyczaj odmawiania pozdrowienia, którym w scenie zwiastowania Anioł przywitał Maryję. Z czasem dodano do nich słowa wypowiedziane przez świętą Elżbietę w czasie nawiedzenia. Obecna forma „Zdrowaś Maryjo” ostatecznie ukształtowała się w XV wieku. Zatwierdził ją Pius V w 1566 roku. Z czasem do modlitwy „Ojcze nasz” zaczęto dodawać „Zdrowaś Maryjo”.

I tak te dwie modlitwy dały początek różańcowi. 


Koła Żywego Różańca w naszej parafii:

Koordynatorką jest Pani Urszula Madej.

Zmiana tajemnic różańcowych w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Msza św. w pierwszą sobotę miesiąca o godz 17:00

Msza św. w Tałtach w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 9:30, przed Mszą św. różaniec.

Koła żywego Różańca zapraszają na wspólny różaniec prowadzony przez kolejne Róże w każdą sobotę po Mszy św. o 17:00


Drukuj   E-mail