CHRZEST

Chrzest jest pierwszym sakramentem. Jeśli Bóg chce zbudować w nas swój dom, to musi od czegoś zacząć. Zaczyna od chrztu.

To jest jakby wylanie fundamentów pod tę budowlę. To jest brama do innych sakramentów, początek życia wiary. Teologia mówi o chrzcie, że to pierwszy sakrament inicjacji lub wtajemniczenia. Inicjacja oznacza, że coś się zaczyna; coś, w co zostajemy włączeni, wprowadzeni. Można śmiało powiedzieć „zanurzeni” – bo greckie baptidzo (chrzcić) znaczy „zanurzać”.

 

Początek, który ma się rozwinąć. Słowo „wtajemniczenie” oddaje dobrze istotę rzeczy. Wskazuje, że chodzi tutaj nie tyle o przekaz wiedzy czy informacji, ale o uczestnictwo, wejście w pewną rzeczywistość, w tajemnicę Boga, w wieczność. Polewa się dziecko wodą i wypowiada formułę: „Ja ciebie chrzczę ”.

 

Wierzymy, że w tym momencie ten mały człowiek zostaje zanurzony w miłość Boga, który go przytula do serca. Jego imię zostaje odtąd wyryte na dłoni Boga. Na zawsze. Tego wpisu nie wykreśli nawet GIODO.

 

 

 

1. Przy zgłaszaniu dziecka do chrztu, w celu spisania aktu chrztu, należy przedłożyć:

2. Rodzice (jeśli nie zachodzi przeszkoda kanoniczna) i chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pokuty a w dniu chrztu świętego przystąpić w czasie Mszy świętej do Komunii świętej.

 

 

 

1. metrykę urodzenia dziecka z USC

2. dane osobowe rodziców i chrzestnych: imię i nazwisko, adres, wiek

3. jeśli kandydaci na chrzestnych pochodzą z innej parafii - zaświadczenie od ich proboszcza o możliwości podjęcia funkcji chrzestnego

Chrzest

WYMAGANE DOKUMENTY

502 611 843
mikolajki.miko@diecezja.elk.pl
ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 1, 11-730 Mikołajk
Niedziela:  V-IX 08:00, 11:00, 12:30, 19:00 / X-IV - 08:00, 11:00, 18:00 /Tałty 09:30
Dni powszednie: 17:00, 18:30
Parafia św. Mikołaja
w Mikołajkach

Msze

Święte