Mikolajki-sw.Mikolaja@diecezja.elk.pl

Msze

Święte

Historia Parafii

Szybko stworzono tymczasową drewnianą kaplicę, zaadoptowano budynek po garażach Urzędu Wojewódzkiego na kaplicę w Tałtach pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia. Następcą ks. Jaremy Sykulskiego był ks. Stanisław Czaplicki, który kontynuował pracę duszpasterską.

W marcu 1996 roku nowym proboszczem został mianowany ks. Andrzej Bryg, który kontynuował prace duszpasterskie swoich poprzedników. W 1998 roku odbyły się Misje Święte, które zgromadziły bardzo dużą część parafian, a 13 maja 1998 roku rozpoczęto, po wielu staraniach budowę nowej świątyni. Jest to szczególny dzień dla nas Polaków: dzień rozpoczęcia Objawień Matki Boskiej w Fatimie oraz dzień zamachu na Sługę Bożego Papieża Jana Pawła II. Nasz kościół jest wotum dziękczynienia za uratowanie Papieżowi życia. Powstała Rada Budowy Kościoła: p. mgr inż. Aleksander Chraniuk; mgr inż. Krzysztof Krupowicz; Jan Kuźmicki i zmarły już Franciszek Pruszyński.

Duże grono parafian włączyło się w dzieło budowy nowej świątyni poprzez prace społeczne. Przez następne lata budowany był trzon kościoła, wieża, część zakrystyjno-plebanijna. W tym czasie po kolei wyposażany był kościół w elementy potrzebne do przyjmowania i udzielania sakramentów. Od 1999 roku w nowym kościele odprawiamy nabożeństwa oraz Msze św. Systematycznie prowadzone jest duszpasterstwo parafialne

Wyposażenie: świątynia murowana, zewnętrzna ściana obłożona klinkierem. Kościół, wieża i plebania pokryta blachodachówką. Wysokość wieży wraz z kopułą około 4o metrów. Na wieży znajdują się trzy dzwony noszące imiona: św. Jadwiga; św. Mikołaj; Papież Jan Paweł II. W prezbiterium ołtarz i ambonka wykonane z kamienia polnego. Całe pozostałe wyposażenie wewnętrzne ma charakter tymczasowy.

Odpusty: 16 listopada – Matki Bożej Miłosierdzia (kaplica w Tałtach ), – 06 grudnia – św. Mikołaja

Księgi parafialne: od 1990 r., kronika parafialna od 1996 r.

Proboszczowie:

Ks. Jarema Sykulski 1990-1993

Ks. Stanisław Czaplicki 1993-1996

Ks. Andrzej Bryg 1996-2016

Ks. Marek Święch 2016-

Dnia 01 lipca 1990 roku Ksiądz Biskup Warmiński Edmund Piszcz utworzył nową parafię w Mikołajkach pod wezwaniem św. Mikołaja, z zaznaczeniem konieczności budowy nowego kościoła.

RYS HISTORYCZNY

O PARAFII