MAŁŻEŃSTWO

Sakrament małżeństwa to nie tylko ślub kościelny, czyli półgodzinny, uroczysty i podniosły obrzęd przy ołtarzu, w którym uczestniczą przepięknie ubrani państwo młodzi, świadkowie, ksiądz i liczne grono rodziny, goście weselni, znajomi, nie licząc kamerzysty, fotografa czy specjalnie na ten moment zamówionej orkiestry.

Ślub jest tylko początkiem małżeństwa, momentem zawiązania sakramentu, który od tej chwili trwa, obowiązuje i działa aż do końca życia.

 

Materią i tworzywem małżeństwa są osoby małżonków i ich wspólne życie. Uświęcone w małżeństwie jest więc właściwie wszystko: począwszy od współżycia, a skończywszy na wychowaniu dzieci, robieniu zakupów, rodzinnych wakacjach czy nawet - w pewnych okolicznościach - małżeńskich sprzeczkach.

 

Niestety, zawężając w naszej świadomości działanie sakramentu małżeństwa tylko do obrzędu ślubu kościelnego, nie potrafimy wykorzystać ogromnego kapitału łaski, jaki daje do naszej dyspozycji Pan Bóg, by uświęcić i uszczęśliwić całe życie rodzinne.

 

Łaska sakramentu małżeństwa wymaga w sposób szczególny zaangażowania ludzkiej natury. Skoro ma ona owocować we wszystkich okolicznościach codziennego życia, to wymaga współpracy człowieka w każdej z jego dziedzin życia. Im lepszej jakości będzie nasz wkład, tym skuteczniej łaska będzie mogła go przemieniać i uszlachetniać.

 

Im lepiej ukształtowane są osobowość i charakter małżonków, tym łatwiej będzie budować porozumienie i wspólnotę małżeńską. Chyba w żadnym innym sakramencie - może poza kapłaństwem - osobisty wkład człowieka nie jest tak istotny, jak właśnie w małżeństwie. Od ludzkiego przygotowania do małżeństwa, a potem od nieustannie podejmowanych wysiłków, zależy jakość, trwałość i szczęście we wspólnym życiu.

 

 

 

Małżeństwo

WYMAGANE DOKUMENTY

 

1. Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej przynajmniej 3 miesiące przed planowanym ślubem aby dopełnić wszystkie wymogi formalne.

2. Termin ślubu można uzgodnić wcześniej.

3. Do kancelarii należy przynieść:

1. Dowody Osobiste

2. Metryki Chrztu i Bierzmowania /wybierając - należy zaznaczyć, że jest ona potrzebna do ślubu kościelnego; od daty wystawienia nie może minąć 6 miesięcy

3. Świadectwo ukończenia nauki religii w ostatniej szkole

4. Świadectwo kursu przedmałżeńskiego i poradni rodzinnej

5. Datę i parafię Pierwszej Komunii św.

6. Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego - do ślubu konkordatowego /ważne 6 miesięcy/

 

Kurs Przedmałżeński odbywa się w naszej Parafii w Wielkim Poście

 

kontakt z ks. Marcinem Jasińskim - wikariuszem parafii tel. 609 901 211

zapraszamy pary planujące ślub w ciągu roku. 

 

Msze

Święte

502 611 843
Mikolajki-sw.Mikolaja@diecezja.elk.pl