Mikolajki-sw.Mikolaja@diecezja.elk.pl

502 611 843

Msze

Święte

Z Maryją na jeziorach - 2019

08 sierpnia 2019

Mikołajki: “Z Maryją na Jeziorach

W sobotę 20 lipca po raz trzeci odbyło się w Mikołajkach spotkanie pod hasłem „Z Maryją na Jeziorach”. To wydarzenie zainaugurowało również XX Ogólnopolski Festyn Misyjny św. Krzysztofa, który wraz z MIVA Polska diecezja ełcka przeżywa w Mikołajkach. Dlatego też w sobotę spotkanie modlitewno-ewangelizacyjne, które rozpoczęło się przejściem misjonarzy przez Wioskę Żeglarską na statki, miało charakter misyjny.

Kierując słowa powitania bp Jerzy Mazur mówił: „Gromadzimy się dzisiaj na statku w Mikołajkach, aby modlić się za wszystkich użytkowników dróg, a także wodników, żeglarzy, turystów odpoczywających i pływających. W Tym roku cieszymy się obecnością wśród nas misjonarzy i misjonarek z RPA, Togo, z Peru, Madagaskaru, Boliwii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Rwandy, Papui Nowej Gwinei i Zambii. Biorąc udział w akcji „św. Krzysztof – 1 gr za 1km” pomagamy misjonarzom w zakupie środków transportu. Bądźmy wdzięczni Bogu za opiekę i pomoc podczas naszych podróży i kierowania pojazdami. Zechciejmy wesprzeć misjonarzy na wszystkich kontynentach, by Dobra Nowina o Chrystusie mogła dotrzeć aż na krańce świata” – wyjaśniał biskup.

„Z Maryją na Jeziora” w ewangelizacyjny rejs uczestnicy wypłynęli na statkach: Chopin, Grażyna; Gałczyński. Dołączyły też mniejsze jednostki pływające. Udział w tym niezwykłym wydarzeniu wzięło ok. 450 osób. Modlitwa różańcowa przy Maryi w znaku figury Matki Bożej z Fatimy niosła się po Jeziorze Mikołajskim.

W tym roku diecezja ełcka włącza się w pomoc przy zakupie łodzi motorowej na Plackę misyjną do Peru. Swoim świadectwem misyjnym na statku podzielił się ks. Paweł Sprusiński, misjonarz z Peru, który od dziesięciu lat posługuje wśród Indian i Metysów. „Pracuję w dorzeczu peruwiańskiej Amazonki. Jedynymi szlakami dotarcia do wiernych są rzeki, bo dróg nie ma. Staramy się przynajmniej raz w miesiącu odwiedzać wioski. Długość podróży uzależniona jest przede wszystkim od transportu. Parafialną łodzią motorową do najdalszych wiosek docieramy w dwie godziny, łodzią peke-peke lub statkiem pasażerskim czas wydłuża się nawet trzykrotnie” – opowiadał misjonarz.

Oprawę muzyczną spotkania ewangelizacyjno-modlitewnego poprowadziła grupa ewangelizacyjna z Ełku. Nad organizacją spotkania czuwali proboszczowie parafii z Mikołajek.

Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem jednostek pływających, żeglarzy i turystów wypoczywających na Mazurach.

Organizatorzy zapraszali na dalsze świętowanie w niedzielę, gdzie po każdej Mszy św. będzie obrzęd poświęcenia pojazdów, a o godz. 11.00 w par. pw. św. Mikołaja w Mikołajkach będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem bp Jerzego Mazura w intencji kierowców i dobroczyńców MIVA Polska. Od godz. 13.00 na Placu Wolności odbędzie się Festyn Misyjny z licznymi rodzinnymi atrakcjami.

Jak co roku, Tygodniowi św. Krzysztofa towarzyszy misyjna „Akcja św. Krzysztof”. Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska podkreśla, że akcja ta jest apelem do kierowców, żeby podziękować za szczęśliwe przejechane kilometry i jako dziękczynienie podarować swój grosz na pojazdy misyjne. – Ta akcja to też modlitwa za kierowców, błogosławieństwo pojazdów i apel o bezpieczne podróże – wyjaśnia kapłan.

Do udziału w uroczystościach zapraszali duszpasterze dekanatu św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mikołajkach z dziekanem ks. kan. Markiem Święchem oraz ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska.

Spotkanie „z Maryją na Jeziorach” jest organizowane w diecezji ełckiej już po raz trzeci. W tym roku ma wyjątkowy – misyjny charakter, ponieważ w Mikołajkach MIVA Polska świętuje swój jubileuszowy – XX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

MIVA Polska opracowała Dekalog Kierowcy, który warto przypominać wszystkim, poruszającym się po drogach. “Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj: 1. Nie będziesz egoistą na drodze, 2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi, 3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować, 4. Szanuj pieszych, 5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy, 6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny, 7. Nie bądź brawurowy w prędkości, 8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo, 9. Pomagaj potrzebującym na drodze, 10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji”.

https://youtu.be/sO7TuWFS-Y4